Modern zaman birçok tehditti beraberinde getirdi. Artan rekabet ile birlikte kişilik ve günlük yaşam sorunları: nevretikçiliğin Rolü yaşamlarda daha etkin bir şekilde rol oynamaya başladı. Nevrotik bireyler geçen zamanla birlikte normal davranışlarda bozulma yaşarlar. Kaygıyı gizleme isteği; yaşamına çok daha derinden etki etmeye başlar ve normal yaşam içinde faaliyet göstermekte zorluklar yaşarlar. Yaşadığı bu sorunlar; Titreme, terleme, baş dönmesi, nefes alma zorluğu, ishal, kalp çarpıntısı gibi birçok problemle kendini gösterebilir. Tedavisi oldukça önemlidir.

Nevrotik Özellikler Nelerdir?

Nevrotik bireyler diğer bireylerden şefkat beklerler. Bu da diğer kişilere, insanlara olan bağımlılığı artırır. Güven ihtiyacı duyarlar lakin diğer bireylere karşı güvensizlik hissederler. Huzursuzluk, güvensizlik hissi tüm gün boyunca derin bir şekilde onları etkiler. İleriye dönük planlar yapmakta başarısız olurlar. Nevroz çeşitleri ise şu şekildedir:

  • Kaygı Bozuklukları
  • Somatoform Bozuklukları
  • Duygudurum Bozuklukları
  • Dissosyatif Bozukluklar

Hangi çeşit nevroz yaşanırsa yaşansın, Nevrotik bireyler kesinlikle psikolojik yardım almalıdır. Hayat kalitesini artırmak için bu faktör çok önemlidir.

“Günümüzde “aile” birçok şekilde şekillenmekte ve biyoloji, niyet ve / veya yasa ile birleştirilen insanlardan oluşmaktadır.”
uzman psikolog nurçin kaya